hero
L. B.

Rovat:

Popkult
Becsült olvasási idő: 1 perc
Friss Hús: első magyar fesztiválként szerzett BAFTA-kvalifikáló státuszt

A Brit Film- és Televíziós Akadémia július 22-én felvette a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált a BAFTA-kvalifikáló fesztiválok listájára. A rendezvény az első magyar filmfesztivál, amely megszerezte ezt a minősítést.

A Friss Hús 2024-ben – szintén első magyar filmfesztiválként – Oscar-kvalifikáló státuszt kapott. A fesztivál így már az amerikai és a brit filmes díj kvalifikációs rendszerében is szerepel.

A BAFTA-minősítés értelmében a Friss Hús programjában bemutatott, a szervezet feltételeinek megfelelő brit rövidfilmek a fesztiválszereplésük alapján nevezhetővé válhatnak a BAFTA British Short Film és British Short Animation kategóriáiban. A filmek végleges jogosultságáról minden esetben a BAFTA dönt a saját szempontrendszere alapján.

A kvalifikáció lehetősége nemcsak a versenyprogram alkotásaira vonatkozik: a fesztivál bármely szekciójában szereplő brit rövidfilm jogosulttá válhat, amennyiben megfelel a BAFTA követelményeinek.

A közlemény szerint a hivatalos bejelentés előtt kevesebb mint harminc olyan európai fesztivál volt, amely egyszerre rendelkezett Oscar- és BAFTA-kvalifikáló státusszal. Ezek közül húsznál is kevesebb foglalkozott kizárólag rövidfilmekkel.

Az új minősítés tovább erősítheti a Friss Hús nemzetközi szakmai pozícióját, és új együttműködési lehetőségeket teremthet a brit rövidfilmes közeggel. A fesztivál célja, hogy nemzetközi bemutatkozási lehetőséget biztosítson a magyar rövidfilmeknek, miközben külföldi filmes alkotókat és szakembereket hoz Magyarországra.

A június elején megrendezett 14. Friss Hús fókuszában éppen a brit rövidfilmek álltak, a program a British Councillal együttműködésben valósult meg. A fesztivál közlése szerint az esemény több mint 15 ezer nézőt vonzott.

A Friss Hús 2027-es kiadására már megnyílt a nevezés, az alkotók augusztus 2-ig kedvezményes nevezési díjjal jelentkezhetnek.

Borítókép: Friss Hús